Postřehy týmu Zlý Jeníček Kuky


1 – Výborný nápad i zpracování, perfektní atmosféra, škoda jen prohozených písmen na začátku. Nám to nevadilo, ale asi ne každý k šifře přistupuje stylem tak to trochu přiohnu, aby to vyšlo. Možná šlo trochu zakomponovat i země závodnic, ale pak už by to asi nebylo na start, který by podle mě měl být jednoduchý (to tvrdím od doby, co jsem už na startu jednou zažil pětihodinový zákys a následnou záchranu).

2 – Nápadově dobré, bohužel nemám moc zkušeností s voňavými stromečky a přišlo mi, že od sebe načichly (alespoň jsem ze všech kromě dvou cítil dominantní citrusy nebo nějakou podobnou silici a všechno ostatní se pod tím schovalo). Na druhou stranu, když jsme ze stanoviště odcházeli, tak většina týmů, co přišly s námi, už byla pryč, takže to možná byl jen náš problém.

3 – První šifra k větším výhradám. Že se jedná o extraligové týmy, nám došlo celkem rychle, i když jejich označení jsme v některých případech museli googlit (což v terénu nemám moc rád). Kreslení po mapě také zrovna nebylo ideální, některá písmena jsme zvládli „delfsky“, zbytek jsme radši kreslili na vygooglovanou mapu, protože z hlavy to moc jasně nevycházelo. K větší spokojenosti mi chyběla mapa ČR (jakákoliv) v doporučeném vybavení (i pro další využití v následujících šifrách).

4 – Další spíše vědomostní šifra, ale tady to nehodnotím negativně, protože většina se buď učí ve škole, nebo na to je nějaký film a tři lidi v týmu už by měli mít dostatečný rozptyl vědomostí, aby to zvládli. Asi jediná výtka je k Pánovi prstenů – jednak by měl být Aragorn a ne Aragon, a podle způsobu citace by tam měli být Sauron a Aragorn, což jsme v principu řešili šovinisticky tak, že první budou chlapi a na druhém místě, ať si je, co chce, čili i bezpohlavní duchové. Jinak jedna z nejlepších šifer letošního ročníku.

5 – Výborná šifra, krásná, logická, dobře jsme se u ní bavili. Problémy nastávaly v okamžiku, kdy jsme nevěděli, co máme počítat (nohy u stonožky, okénka u vlaku (proč by jinak měl poslední vagónek jiný počet oken), jestli se počítá i hlava žížaly...), ale po odhalení souvislosti s názvy už to byla rychlovka.

6 – Dohledávání kóty potmě v lese bylo spíše za trest, ale neberu to jako nic, co by do šifrovačky nepatřilo (i když při tom zrovna nejásám). Dokonce se nám stalo, že na odrazky jsme narazili dříve než na kótu, ale považovali jsme to jen za nějakou noční kešku. Předpokládám, že problémy s heslem pro sedmičku asi nejvíc dělala karta, protože jsme dostali karty na začátku a to mohlo řadu týmů zmást.

7 – Korálky byla fajn týmovka – jeden říká, co tam má být, druhý to vybírá a třetí navléká. Ve třetí větě jsme byli sice nejistí, ale google (opět) poradil. Jinak samozřejmě výborné občerstvení a příjemná společnost orgů způsobily, že se nám odtud moc nechtělo.

8 – Další šifra na mapu ČR. Je mi sice jasné, že malé říčky asi na běžných celorepublikových mapách nejsou, ale třeba tu moravskou část jsme googlili komplet celou, zatímco tu českou jsme z větší části tipli správně. Bez mapy ČR nebo googlování téměř nereálné. Jinak nápad dobrý, chodili jsme kolem něj zbytečně dlouho, než jsme jej dotáhli do konce (resp. obrátili směr od moře k pramenům). Dokonce díky pozůstatkům chyb z předchozích variant nám nejdříve vyšly 3 lípy a byli jsme překvapeni, že jsou ve skutečnosti také čtyři.

9 – Asi největší (a jediná) kaňka na jinak povedeném ročníku. O špatné dohledatelnosti obrazce v mapě napíšu jen, že my jsme to hledali přes 3 hodiny, možná dokonce čtyři. Ale další, a podle nás asi ještě větší problém byl, že šifra byla silně nedotažená a neodladěná. Obrazec jsme měli přibližně po půlhodině až hodině. Pak jsme se snažili jít podle čtverců v mapě (např. ve třetí větě je zmínka o papírovém draku a hradu – ejhle, v jednom blízkém čtverci je obrazec nápadně připomínající draka a vedle něj hrad Chlum; věta o tom, že porazíme orgy pasuje na čtverec se sedmým stanovištěm). Pak podle zmíněných barev (červená, zelená, žlutá a modrá jsou turistické značky, bílá bude evokovat silnice nebo neznačené cesty) vyskytujících se např. i díky přirovnáním v textu (týmy zírají = vizír, zářivě bílé prádlo). Dále se vyskytují upomínky na různá čísla, která by mohla znamenat např. délky úseků ve zjištěném obrazci, takže ten se třeba ještě trochu poupraví. Navíc text navádí k začínání znova a jinde, po čemž jako obrazec vyjde poměrně pěkně nakreslená mužská hlava a ne ten původně zamýšlený „papírový drak“. A jako třešnička na dortu – zadání má 26 vět. Stručně řečeno – výborný nápad s velkým potenciálem, který ale bohužel zůstal až tragicky nevyužit a pouze zaváděl na scestí.

10 – Po předchozí šifře milá hříčka spíše o pozornosti na zlepšení nálady v týmu. Jen si neodpustím malé rýpnutí – odstavce měly podobnou strukturu a průběh (zejména první a třetí), díky čemuž se daly k sobě párovat věty, které k sobě nijak nepatřily. Ale je jasné, že s tolika přídavnými jmény atd. asi vždy bude určitá podobnost nastávat.

11 – Hezká a jednoduchá grafická šifra, díky barvám byl semafor jasný od samého začátku (bez nich by to asi byla slušná zákysovka, jinak barvy připomínaly i linky pražského metra, což byl jeden z prvních nápadů Pražáků). Další možnost byla sčítat písmena pod sebou v semaforovém tvaru, ale asi by bylo rychle jasné, že to nefunguje.

12 – Přehrát hru bylo celkem jednoduché (když pominu to, že jsme si to rozložili na silnici a kolem pořád jezdila auta), ačkoliv ne úplně jednoznačné, ale zbylé karty jednoznačné byly. Horší už bylo, co s tím. První předpoklad byl, že každý hráč představuje jedno písmeno, příp. včetně neodehraného štychu, a to jsme se snažili napasovat na obrázky v orgovské mapě... Pak jsme šli po hodnotách karet v pořadí (1-13, resp. 2-14) nebo podle blackjacku (spodek + dáma = 1, král = 2, eso = 11) a zkoušeli to i na průběh hry. Podle kartičky s tabulkou povinností v bridži přiložené v balíčku se dalo usuzovat na body jednotlivých hráčů, v nějakých pomůckách jsme našli hodnoty barev, přemýšleli jsme, proč máme holandské a nikoliv normální karty, nakonec jsme si vzali nápovědu. I přes řadu zavádějících nejasností se zde dalo na správné řešení přijít, asi nás zradila únava (a neznalost bridže).

13 – Fajn šifra na závěr, princip byl zřejmý poměrně rychle, jen jsme zase pro přesné určení některých čísel googlili mapu ČR (pokolikáté už). Tady si myslím, že elegantnější by bylo použít kombinaci směrů od Prahy a hodin na hodinách (když už je na to v jízdním řádu kolonka) a obešla by se povinnost vyhledávat čísla silnic kolem Prahy, i když to asi byl prvotní nápad k této šifře.

14 – Zkusmé zkoušení, z čeho všeho lze získat cílové heslo, nakonec pomohl google, když nás zradila vlastní paměť, protože knížku jsme četli všichni. Ale jinak dobrý nápad a zároveň kontrola pro týmy, že mají dobře průběžná hesla.

Celkově – letošní ročník měl hezkou trasu (i když jsme většinu z ní šli potmě), dokonce se dalo bez větších problémů jít podle doporučené mapy (což byl v některých dřívějších ročnících problém) a až na některé detaily (a šifru 9) pěkné šifry. Oceňujeme, že jste ve dvou lidech (+dva malí pomocníci) dokázali vytvořit takovou šifrovačku. Každopádně celkový dojem ze hry je u týmu barevných hlav pozitivní a pokud bude další ročník, tak určitě přijedeme zase.


Zpět